Schedule

Here is the timetable of all the activities that will take place during the three days of the fair.

Tickets

1-day ticket: 10€ / 3-day pass: 15€

13:00

Performance First floor

Self-Selfies

Laura Navarro (Displaced)

Artist talk Room 209 and 210

Guided Tour with the artist from Yuan Ru Gallery

Julie Hsieh, Chien Hsing Lien and Ying-Chen Chiang

Performance Room 214

Estudios descubiertos

Martín Lagares, Maria JL Hierro, Macarena del Pozo and Irene Cruz

17:00

Presentation ‘Talking Independent’ Salón Santa Bárbara

Creeping Matter: The exhibition and distribution of new media works’ (EN)

Jenn E Norton (visual artist)

17:30

Presentation ‘Talking Independent’ Salón Santa Bárbara

Yellow: an alternative path in the Art Industry (EN)

Lucia Veronesi (artist and director of Yellow)

18:00

Presentation ‘Talking Independent’ Salón Santa Bárbara

When Art Is a Problem’ (EN)

Anna Elisabeth Kruyswijk (director of Lauwer)

Performance First floor

Self-Selfies

Laura Navarro (Displaced)

Performance First floor

o.T. (Hoffnung/hope)

Domingo Chaves (Beletage Art Space)

Performance Room 109

Ágape, apoteosis, ascención

Cristina Savage

18:30

Panel discussion ‘Talking Independent’ Salón Santa Bárbara

Implicación de audiencias y uso de nuevas tecnologías y otras estrategias en la comunicación de proyectos culturales’ (ES)

Moderator: Henar Ortega (founder of Contarlo and head of press at Hybrid Art Fair) Guests: Myriam González (communication manager at Matadero), Carolina Fernández Castrillo (Professor of Transmedia Communication and Digital Culture at the Universidad Carlos III de Madrid) y Diego Iglesias (co-founder of Hyper Studio and Finding Art)

20:00

Live Salón Santa Bárbara

Cruhda + Judith Adataberna

Curated by continuo

20:45

Live Salón Santa Bárbara

Slvj + Rayuli

Curated by continuo

12:00

Performance Second floor

Sponge Brick RGB Wall

Víctor Solanas-Díaz (Displaced)

Presentation ‘Talking Independent’ Salón Santa Bárbara

TRUSTING PROCESSES, Into the fluidity of collective art Salón production and initiation’ (EN)

Eliza Goldox (fundadora de Zona D)

12:30

Presentation ‘Talking Independent’ Salón Santa Bárbara

La resiliencia como modelo de gestión cultural emergente’ (ES)

Daniel Raposo Montes (cofundador de Lamosa)

13:30

Panel discussion ‘Talking Independent’ Salón Santa Bárbara

Experimentación en la gestión de proyectos culturales y modelos colaborativos’ (ES)

Moderator: Ana Sanfrutos (co-director of HYBRID Art fair and co-founder of Boreal Projects) Guests: Myriam González (Communication manager at Matadero), Carolina Fernández Castrillo (Professor of Transmedia Communication and Digital Culture at the Universidad Carlos III de Madrid) and Diego Iglesias (co-founder of Hyper Studio and Finding Art)

18:00

Performance First floor

o.T. (Hoffnung/hope)

Domingo Chaves (Beletage Art Space)

Performance First Floor

Self-Selfies

Laura Navarro (Displaced)

19:00

Performance First Floor

Self-Selfies: Duck Lips Masterclass

Laura Navarro (Displaced)

20:30

Live Salón Santa Bárbara

Kamala Sutra

Curated by Litorate

21:15

Live Salón Santa Bárbara

Glue Kids

Curated by Litorate

12:00

Performance First floor

Self-Selfies

Laura Navarro (Displaced)

Presentation ‘Talking Independent’ Salón Santa Bárbara

The digital era of art collecting’ (EN)

Lorenzo Uggeri (fundador de Kooness)

12:30

Presentation ‘Talking Independent’ Salón Santa Bárbara

Broadening the Gallery Model by Project Services’ (EN)

Susanne König (fundadora de König Büro)

13:00

Panel discussion ‘Talking Independent’ Salón Santa Bárbara

Nuevo coleccionismo y nuevas plataformas de promoción de arte

Moderator: Elvira Rilova (cultural manager and curator, founder of Acelerador de Artistas and director of Librarte) Guests: Javier Iturralde (entrepreneur, advisor, commissioner and activist), Zoraya Ghanem y José Luis Guijarro (co-founders of Programa Taide) y Enrique del Río (founder of WeCollect)

18:00

Performance Salón Santa Bárbara

‘Ink Creation Show’

Julie Hsieh (Yuan Ru Gallery)

Performance First floor

o.T. (Hoffnung/hope)

Domingo Chaves (Beletage Art Space)

19:00

Performance First floor

‘La Churrera’

Jennifer Custodio (Displaced)